Really Simple SSL Yönlendirmelerini Kaldırmak

Ekim 11, 2021
678
Views

Really Simple SSL Nedir?

Really Simple SSL, WordPress için ücretsiz bir SSL eklentisidir. Eklentinin amacı SSL Sertifikası edindikten sonra ilgili yönlendirmeleri gerçekleştirmektir. İlgili yönlendirmeler 301 kalıcı yönlendirmeleridir ve sitenizin https protokolü ile çağırılmasını sağlamaktadır.

Başarısız yönlendirmeler yüzünden sitenizde “Güvenli değil” ibaresi veya bozukluklar meydana gelebilmektedir. Eklenti bu yönlendirmeleri WordPress ve .htaccess dosyaları üzerinden gerçekleştirmektedir.

Really Simple SSL Yönlendirmelerini Kaldırmak

Peki bu yönlendirmeleri iptal etmek neden bu kadar önemli? Sitenizde HTTPS yönlendirmeleri mevcut ve bu yönlendirmelerden dolayı hata alıyorsanız (ERR_TOO_MANY_REDIRECTS vb.) veya mevcut bir sertifikanız bulunmuyor, edinmiş olduğunuz sertifikanın süresi sona erdiği için hata alıyorsanız yönlendirmeleri iptal etmeniz gerekmektedir.

Yönlendirmelerden dolayı sitenize erişimde sorun yaşıyorsunuz ve WordPress admin paneline erişiminiz de imkansız hale gelmiş ise eklenti bizlere bu nokta harika bir özellik sunmaktadır.

Eklentinin sunmuş olduğu özellik ile sitenizdeki HTTPS yönlendirmelerini kaldırabilir sitenizi HTTP protokolü ile çağırabilirsiniz.

FTP veya cPanel ile Really Simple SSL Yönlendirmelerini Kaldırmak

1– FTP veya cPanel üzerinden sitemizin kaynak dosyalarına erişelim.

2–  public_html > wp-content > plugins > really-simple-ssl klasörünü bulalım.

FTP ile Really Simple Yönlendirmelerini Kaldırmak

3– Eklenti dosyalarının içerisinde “force-deactivate.txt” dosyasının ismini ” force-deactivate.php ” olarak değiştirelim.

FTP ile force-deactivate.txt ismini değiştirmek - Really Simple SSL Kaldırmak

4– Dosyanın ismini değiştirdikten sonra bu dosyayı bir kez çağırmamız gerekmektedir. Tarayıcınızı açın ve şu URL’yi girin :  ” http://www.alanadiniz.com/wp-content/plugins/really-simple-ssl/force-deactivate.php ” (alanadiniz.com kısmını domaininizle değiştirmeyi unutmayın). Dosyayı çağırdığımız takdirde yönlendirmeleri kaldıracaktır.

Really Simple SSL - WordPress HTTPS yönlendirmelerini kaldırmak

Bu dosyayı çağırdığınız takdirde karşınıza yukarıdaki gibi ekran gelecektir.

5– Tarayıcı önbelleğinizi temizleyin veya başka bir tarayıcı üzerinden sitenizi ziyaret ederek kontrol gerçekleştirin.

Önemli! force-deactivate.php sayfasını çağırırken “https://”  değil “ http:// ” kullanmaya özen gösterin. SSL sertifikanız yoksa https ile çağırdığınız durumlarda  devre dışı bırakma sayfası yüklenmeyecektir!

Web sitenizde güvenlik eklentisi kullanıyorsanız bu eklenti force-deactivate.php dosyasını çağırmanızı engelleyecektir. Bu engele takılmamak için geçici olarak güvenlik ve önbellek eklentilerinin adını değiştirerek devre dışı bırakabilirsiniz.

İlgili işlemler sonrasında Really Simple SSL Yönlendirmelerini kaldırmış olacaksınız. Eğer eklentiyi daha önce kaldırdıysanız ve yönlendirmeleriniz mevcut ise eklentiyi tekrar yükleyin ve yukarıdaki işlemleri gerçekleştirin.  Sitenize erişimde hala problem varsa aşağıdaki işlemler ile devam edelim.

 Really Simple SSL Yönlendirmelerini Manuel Kaldırmak

1Eklentiyi devre dışı bırakmak : Eklentiyi devre dışı bırakmanın bir diğer yolu yeniden isimlendirme metodudur. Bunun için FTP veya cPanel üzerinden public_html > wp-content > plugins > really-simple-ssl dosyasını bulmanız gerekmektedir. Dosyanın ismini really-simple-ssl-off olarak değiştirebilirsiniz.

2“.htaccess” dosyasını düzenlemek : Eğer sorun devam ediyorsa public_html dizini içerisinde “.htaccess” dosyasını bulup işlem sağlamanız gerekmektedir.

cPanel üzerinde dosyayı görüntüleyemiyorsanız “Gizli Dosyaları Göster ” seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Gizli dosyaları göstermek için aşağıdaki adımları takip ediniz.  cPanel > Dosya Yöneticisine ilerleyin. Ekranın sağ üst kısmında Ayarlar butonuna tıklayın.

Really Simple SSL Yönlendirmeleri Kaldırmak cPanel - Ayarlar ile Gizli Dosyaları Göster Butonu

Ayarlar butonuna tıkladıktan sonra karşımıza Gizli Dosyaları Göster(dotfiles) butonu gelecektir. Bunu işaretledikten sonra Kaydet(Save) butonu üzerinden devam edin.

cPanel htaccess Dosyası ile HTTPS yönlendirmelerini kaldırmak - Gizli Dosyaları Göster (dotfiles) Nasıl Aktif Edilir

“.htaccess” dosyası içerisinde aşağıdaki kod satırlarının(Begin ve End’i kapsayacak şekilde) arasını temizlemeniz gerekmektedir.

# BEGIN rlrssslReallySimpleSSL

# END rlrssslReallySimpleSSL

3wp-config dosyasını düzenlemek: public_html > wp-config.php dosyasına FTP veya cPanel üzerinden erişim sağlayıp düzenlemek için dosyayı açınız. Değişikliklerden önce dosyanın yedeğinizi almanız önerilir. Really Simple SSL eklentisinin eklemiş olduğu kodları temizlemeniz gerekmektedir. Örnek olarak aşağıda yer alan kodları temizleyiniz ;

//Begin Really Simple SSL session cookie settings

//END Really Simple SSL

4functions.php dosyası üzerinden site URL’nizi değiştirmek: functions.php dosyasını bulunuz. İlgili dosyayı wp-content > themes > temanızın-ismi  dizininden bulabilirsiniz.

Önemli: Tema dosyalarınızda değişiklik yapmadan önce ilgili dosyaların yedeklerini almanız önerilir.

Aşağıda belirtilen kodları functions.php dosyasına ekleyin ve kaydedin. Ardından tarayıcı önbelleğinizi temizleyerek veya başka bir tarayıcı üzerinden sitenizin http olarak çalışıp çalışmadığıyla ilgili kontrol sağlayın.

update_option( 'siteurl', 'http://alanadiniz.com' );

update_option( 'home', 'http://alanadiniz.com' );

5Veritabanınızda phpMyAdmin üzerinden site URL’nizi değiştirmek : Eğer 4 numaralı metot ile işlem sağlayamadıysanız veya çalışmadıysa bu işlemler üzerinden devam edebilirsiniz. Öncelikle ilgili web sitenizin cPanel’ine erişim sağlamanız gerekmektedir. cPanel üzerinden phpMyAdmin’e giriş yapınız.

cPanel üzerinden phpMyAdmin Erişimi

Giriş yaptıktan sonra sitenize ait veritabanları listelenmektedir. WordPress için kullanmış olduğunuz veritabanını seçiniz. Kullanmış olduğunuz veritabanı ismini tespit edemiyorsanız wp-config.php dosyasını kontrol ederek veritabanı ismine erişebilirsiniz.

wp-config.php dosyası içerisinde define( ‘DB_NAME’, ‘veritabanı isminiz’ ); satırını bulunuz.

Veritabanı içerisinde wp_options tablosunu açınız. (WordPress kurulumu yaparken tablo ön eki olarak wp_ seçtiyseniz geçerlidir. Tablo ön ekinize göre değişebilir)

Wp_options tablosunda siteurl ve home sütunlarını kontrol ediniz. Burada site URL’niz https ise bunu http olarak güncellemeniz gerekmektedir. Güncellemek istediğiniz alana çift tıklayarak güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

phpMyAdmin ile HTTPS yönlendirmelerini kaldırmak - Really Simple SSL Yönlendirmelerini Kaldırmak

Güncelleme işleminden sonra ilgili https yönlendirmeleriniz kaldırılmış olacaktır.  

Eklentiyi devre dışı bıraktığınızı ve tarayıcı önbelleğinizin temiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Başka bir tarayıcı üzerinden denemeyi unutmayınız. Bazı önbellek eklentileri yüzünden sorun yaşamanız da mümkün.

Son olarak tarayıcınız veya siteniz üzerinde HSTS etkinse eğer bunu temizlemeyi unutmayınız. HSTS Nedir? Tarayıcı üzerinde ve domain üzerinde nasıl kaldırılır?

 Makalede belirtilen adımları uyguladıktan sonra Really Simple SSL Yönlendirmeleri kaldırılmış olacaktır. Sorununuz devam ediyorsa sitenizi etkileyen başka bir şey olabilir.

 

Kaynak :  https://really-simple-ssl.com/knowledge-base/when-the-built-in-deactivation-does-not-work-manual-uninstalling/

Kaynak : https://really-simple-ssl.com/knowledge-base/uninstall-websitebackend-not-accessible/

Makale Kategorileri:
Wordpress

25 yaşındayım. CMS (İçerik Yönetim Sistemleri), Yazılım, Dijital Pazarlama ve SEO alanlarında araştırmayı, öğrenmeyi ve paylaşmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir