Yazılım Bilmeden E-ticaret Yöntemleri Nelerdir

Aralık 15, 2022
245
Views

Bir çok internet kullanıcısı son yıllarda artık kendisi de web sitesi oluşturmak istemektedir. Pandemi döneminde insanların sosyal düzeninin bozulması fiziksel olarak doğrudan elden ele müşteri ile satıcı arasındaki satışın azalması insanları e-ticaret yöntemlerine yönlendirmiştir.

İnternet siteleri üzerinde en fazla gelişmiş teknolojiler genelde e-ticaret teknolojileridir hatta günümüzde yapay zekanın en fazla gelişme gösterdiği alan yine e-ticaret üzerinedir. Potansiyeli, kolaylığı, getiri sağlaması ve müşterilerin geri bildirim sağlayabilmesi e-ticaretin sürekli yükselişte olmasının önemli sebeplerindendir. Dünyanın en büyük malvarlığına sahip kişisi Jeff Bezos’da bu servetini büyük bir kısmını internet üzerinden ticaret yapabilmeye borçludur.

Yazılım alanında değişim sürekli devam etmektedir. Türkiye’nin ünlü e-ticaret şirketlerinden olan Hepsiburada, Trendyol, n11, Gittigidiyor gibi firmalar kendi ürünlerini satmakla birlikte kendi mağazasını açmak isteyen müşterilerine de bir altyapı sağlamaktadır. Tabi ki bu tür platformlarda açılan mağazalar müşterilere ulaşma konusunda çok kaliteli ve yoğun reklamalar sağladığı için başarıları da yüksektir. Fakat günün sonunda müşteriye ulaşmak kolaylaşsa da komisyon ücretleri ve mağaza tanıtımınız konusunda sizlere her zaman avantaj sağlamamaktadır.

Türkiye’de ileri seviye bir internet mağazası olmak istiyorsanız kesinlikle Hepsiburada, trendyol gibi platformlarda mağazanız bulunmalı ve bunların yanında ürünlerinizi daha detaylı tanıtabileceğiniz ve komisyon ücreti ödemeyeceğiniz için müşteri tarafından bakıldığında daha indirimli ürünleri sitenizde barındırabilirsiniz. Böyle hamleler de satışlarınızı ve bilinirliğinizi arttıracaktır.

Bu noktada ise benim ticaret hacmim geniş fakat yazılım bilmeden E-ticaret sitesi nasıl açabilirim sorusu aklımızı kurcalamaktadır. Sizlere bu konuda kendi tecrübelerimizden ve Türkiye de yapılabilecek yazılım bilmeden E-ticaret yöntemlerini sizlere anlatmaya çalıştık.

woo commerce - magento - shopify

Nasıl E-ticaret sitesi kurabilirim?

Burada anlatacağımız e-ticaret yöntemi amazon, hepsiburada gibi sitelerde mağaza açmaktan ziyade tamamen kendiniz için bir websitesi oluşturmak şeklindedir. Şu bardak örneğinden yola çıkalım “şu bardak” isimli bir bardak, kupa satışı yapan bir yerel mağazanız var ve internet üzerinden de siteniz için ürünlerinizi paylaştığınız bir instagram sayfanız var. Müşterileriniz ile bağınız kuvvetli olsa da instagram mesajlaşmaları üzerinden satış yapmak hem zahmetli hem de müşteriler tarafından güvenilir değil. Siz de hem zaman kazanmak için hem de her müşteri ile teker teker uğraşmamak için subardak-magaza.com şeklinde bir web sitesi oluşturmaya karar verdiniz. Peki şimdi ne yapmalı?

E-ticaret sitesinin ilk adımları.

Kesinlikle tüm teknik konuların öncesinde “subardak-magaza.com” örneğindeki gibi bir domain satın almanız gerekmektedir. Yazımızda bir çok e-ticaret yöntemi bulacaksınız fakat bunların hepsini kullanabilmeniz için en önemli şart bir domain adresine sahip olmaktır.

İkinci olarak ayıracağınız bütçeyi belirlemeniz önemli olacaktır çünkü anlatacağımız yöntemlerin bazıları tek seferlik bir ödeme işlemi ile tamamlansa da bazı yöntemler ise abonelik sistemi üzerine kurulmuştur. Abonelik sistemi ile bir e-ticaret sitesi oluşturmak size yazılım ve e-ticaret yöntemleri sağlayan altyapılara belli bir kira vermek gibi düşünebilirsiniz.

Yazılım Gerekmeden E-Ticaret Sitesi Oluşturma Yöntemleri

Shopify İle E-ticaret

Eğer satışlarınızın sürekli olacağını ve tüm ticaretinizi Web siteniz üzerinden yapmayı düşünüyorsanız ve yazılım, SEO, rakip analizi gibi teknik konulara uzaksanız sizler için en sağlıklı yöntem Shopify altyapısı ile bir e ticaret sitesi oluşturmaktır. Shopify her ay belirli bir ücret ödeyerek mağazanızı internet üzerinde barındırabileceğiniz bir altyapı sağlamaktadır ve bu alanda en bilinen, en çok kaynağa ulaşabileceğiniz yegane seçenektir.

Buna alternatif olarak Shopier ya da ETSY altyapısı kullanarak websitesi oluşturabilirsiniz. Shopier’i Shopifydan ayıran en temek özellik sizlerden aylık ücretlendirme dışında ürün başına satış komisyonu olarak belli bir ücret talep etmesidir.

Türk E-ticaret Yöntemleri

Satışlarınız sizin için önemli olmakla birlikte firmanızda bir IT’ci bulunduruyor ya da sizler de yazılım, SEO gibi teknik işlere vakit ayırabilen biriyseniz sizler için de en kolay ve en hızlı Shopify olsa da bütçe olarak daha uygun bir  istiyorsanız ideasoft, proticaret , ikas gibi Türkiye çıkışlı e-ticaret yazılımları sağlayan projeleri incelemenizi ve sizlere uygun paketler üzerinde anlaşma sağlamanızı öneriyoruz. Bu firmalar içinde Shopify gibi her ay belirli bir ücret ile sizlere destek olan hizmetler de bulunmakta bunun dışında da tek seferlik alınacak e-ticaret altyapısı da bulunabilmektedir.

Son zamanların öne çıkan Türk E-ticaret altyapısı ikas websitesine erişmek için tıklayın

Hazır Paketler ile E-ticaret Yöntemleri

3. ve en maliyetsiz yöntem ise Opencart, Prestashop, Magento, WordPress Woocommerce gibi açık kaynak kodlu hazır yazılımları kullanarak bir e ticaret sitesi oluşturmaktadır. Bu açık kaynak yazılım paketlerini kullanmanız için herhangi bir yazılım bilgisine ihtiyacınız yoktur. Ayrıca bu yazılımlar için herhangi bir ücret ödemeye de ihtiyacınız yoktur. Bir alan adı (domain) bir de hosting’e (Barındırma Hizmeti) sahip olmanız yeterlidir. E-ticarete kendi web siteniz ile başlangıç olarak en önerilebilecek yöntem budur.

Özel Yazılım E-ticaret Web Sitesi

Son olarak ise tamamen kendinize ait bir yazılım ile web sitesi yapmaktır. Zaten bu yöntem ile e-ticaret sitesi oluşturmak isteyenler muhtemelen böyle bir başlığa gelmeyeceklerdir. Peki yazılımı başkasına yaptıramaz mıyım? gibi bir sorunuz da olabilir tabi ki bu da bir yöntem fakat eğer normal bir tanıtım sitesi ya da proje sitesi değil ise maddiyatınızı bağlayacağınız bir e-ticaret sitesini tanımadığınız bir yazılımcıya yaptırmamanız öneridir. İlerleyen süreçte yaşanan sorunda karşılık bulamayabilirsiniz. Türk e-ticaret altyapıları ya da shopify gibi destek alabileceğiniz bir hizmet bulamamakla beraber yazılımın sadece size özel yapılacağını unutmayınız. Karşılaşılan sorunlarda internet üzerinden araştırma yapmanız da büyük ihtimalle pek mümkün olamayacaktır. Çünkü hiç bir şekilde Magento, WordPress gibi yazılımların kaynaklarına benzer bilgileri internet üzerinde kendi yaptırdığınız yazlımın için bulamayacaksınız.

Eğer bir yazılımcıya E-ticaret sitenizi yaptırmak istiyorsanız yine de tamamen özel yazılım yerine Opencart, Magento gibi altyapılar üzerinde web sitenizi yaptırmanız daha doğru olacaktır. İlerleyen süreçte hem başka bir yazılımcı da web sitenize güncelleme getirebilir hem de karşılaşılan sorunlar ya da isteklerde yazılımcınız ile iletişime geçmek zorunda kalmadan işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

Makale Kategorileri:
Extra

Merhaba dostlarım ben Baki Yıldız. https://www.linkedin.com/in/bakiyildizz/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir